Results

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012

 

2019 National Championships

Age GroupResultNameClub
5 Years1stMia CahillNorth Pointe
2ndPayton SmithClub 2400 Moree
3rdSummer ImmishGC Physie
4thMadison ClarkeCastle Hill
5thMyah OppelShellharbour City
6thAriana SheldonGungahlin
6 Years1stLuciella RichardsonNorth Pointe
2ndClaire WeeCastle Hill
3rdNatasha MossGungahlin
4thCharlotte HarperMW Physie
5thSianna HeymanShellharbour City
6thJasmine LaveryMillennium Dance
7 Years1stTaitlan Van den HoovenShoalhaven
2ndMarlia WortNorth Pointe
3rdElyana AlexanderInner West
4thBianca PapaXdream Dance
5thLouelle MarksInner West
6thMelody KourshounianShoalhaven
8 Years1stThea ChoiInnert West
2ndSienna JacksonInner West
3rdSienna HoweInner West
4thSummer SkirisInner West
5thAria MitchellGungahlin
6thKi Aia CardamoneShellharbour City
9 Years1stSelina MartinezInner West
2ndViolet LeisShellharbour City
3rdRose WilliamsNorth Pointe
4thKoralei CasperBurner
5thLola StephensonNorth Sydney
6thJulia HickeyNorthwest United
10 Years1stJayla ThirkettleMillennium Dance
2ndBella BracherBurner
3rdAllegra ButeraInner West
4thIsobel ClarkeCastle Hill
5thKaelyn StephensonCastle Hill
6thIsabella BavageMillennium Dance
11 Years1stChloe SrvinovskiMillennium Dance
2ndAbby GrieveNorth Pointe
3rdAmelia O'RoukeNorthwest United
4thJade EdwardsNorth Pointe
5thRylee CrossleyMillennium Dance
6thHollee StewartCastle Hill
12 Years1stHannah CliveHarbourside
2ndChloe-Rose MowlesNorth Pointe
3rdLilly AndersonGC Physie
4thCian ColantuonoInner West
5thAudrey StevensMillennium Dance
6thAudrey-Milla StephensonNorth Sydney
13-15 Years Novice1stJayda AzarRandwick
2ndElla HoyeCastle Hill
3rdScarlett TebuttShoalhaven
4thMadeleine HorderNorth Sydney
5thOlivia ThorpeGungahlin
6thEmerson SiebuhrShoalhaven
13 Years1stAmia ParramoreShellharbour City
2ndChiara CarboneCastle Hill
3rdOlivia RalphMillennium Dance
4thGrace JanssenRevesby Workers
5thZoe YatesNorth Sydney
6thTaylah BatesMillennium Dance
14 Years1stZoe TurnerBurner
2ndAmelia NicotinaInner West
3rdLara TomlinsonRandwick
4thKiara LeisShellharbour City
5thCharlotte StewartCastle Hill
6thElenya GliddenMillennium Dance
15 Years1stJacinta SmithRandwick
2ndMadeleine O'RourkeNorthwest United
3rdMonet CasperBurner
4thIsabella WadasHarbourside
5thSophie SayersMillennium Dance
6thChloe SmithNorth Pointe
16 Years1stTess PesaventoCastle Hill
2ndJessica ChallengerNorth Sydney
3rdCharlotte HayesInner West
4thChloe BrackerBurner
5thChloe McCormackRandwick
6thAlanah MilneRevolution
Intermediate Seniors - Section 11stIrini ToumazouMillennium Dance
2ndLaura DonaldsonMillennium Dance
3rdCalista CamardaInner West
4thAudrey Osborne-SnellPymble
5thChloe PoulsenCastle Hill
6thEmma HutchisonShellharbour City
Intermediate Seniors - Section 21stPhoebe KypreosRandwick
2ndJessica RigbyXdream Dance
3rdAmalia LiaMw Physie
4thCarley RogersCentral Coast United
5thAnna HubbardCentral Coast United
6thKatie FortnumHarbourside
Open Elite - Section 11stIsabella HarriottXdream Dance
2ndNatalie DonaldsonCastle Hill
3rdTahlia BrettellMillennium Dance
4thRachael AdamsNorth Pointe
5thJemma HayesInner West
6thKelsey DukeClub 2400 Moree
Open Elite - Section 21stSummer JohnsCentral Coast United
2ndJorgie HackfathCoffs Harbour
3rdLaruen BestRevesby Workers
4thAmy Duchemin-NicholsXdream Dance
5thAnnelis IpingCastle Hill
6thKristen RussellCentral Coast United
Open Elite - Section 31stRachel DemarcoXdream Dance
2ndKaren CohenShellharbour City
3rdGabriella LincolnNorth Pointe
4thKatie RichardsonShellharbour City
5thTara SeymourRandwick
6thBrooke JamiesonHarbourside
GRAND CHAMPION GIRLGENEVIEVE MCMANAMEYRANDWICK
Beginner Ladies1stErica MitchellGungahlin
2ndWendy PereraHarbourside
3rdClaire BakerShellharbour City
4thEmily ColussiBayview
5thJulie WestNorthwest United
6thMichelle JohansenShellharbour City
Novice Ladies1stAnne SimpsonRandwick
2ndLizzie HubbardBayview
3rdJacqueline SherlockNorth Pointe
4thAlex McKeonShellharbour City
5thMikaela HaintzHarbourside
5thKera PetersRandwick
Intermediate Ladies1stTamzine AlcornNorth Pointe
2ndKatelyn RanupiaInner West
3rdBrooke CoplandRandwick
4thAnita StackhouseShellharbour City
5thMelissa MardenGreystanes
6thHeidi ClaverieGC
Open 50 Years & Over Ladies1stVanessa McKeonCentral Coast United
2ndTrish McBrideGreystanes
3rdKaren HayesCentral Coast United
4thRobyn SakeyShellharbour City
5thAnna GreenepRandwick
6thAlison AndrewsCentral Coast United
Open 60 Years & Over Ladies1stJodi DongRandwick
2ndSue MorrisonCastle Hill
3rdJacqui SalisburyMW Physie
4thJeanette SneddonInner West
5thBelinda O'ConnorShellharbour City
6thWendy GoodmanShellharbour City
Open 18-29 Years Ladies1stAinsley WhiteNorth Pointe
2ndNikki PetersRandwick
3rdEmily CollingnonNorth Sydney
4thHayley VeideNorthwest United
5thKate TomkinsBayview
6thLisa KeeneNorth Pointe
Open 30-39 Years Ladies1stAlana ThirkettleMillennium Dance
2ndJacinta RussellCentral Coast United
3rdJasmine MoirGC Physie
4thAmy ParramoreShellharbour City
5thBrooke MangioniRevesby Workers
6thKara CookMillennium Dance
Open 40 Years & Over Ladies1stCherie GaleaRandwick
2ndDanielle MartinRandwick
3rdMelissa DensleyCastle Hill
4thRowena GraceShellharbour City
5thLouise GreyCastle Hill
6thAlison SippelCastle Hill
GRAND CHAMPION LADYAINSLEY WHITENORTH POINTE

2019 Team Competitions

DivisionAge GroupResultsClub Name
Junior Teams
Sydney Zone5-6 years1stNorth Sydney
2ndClub 2000
3rdGreystanes
7-8 years1stInner West
2ndInner West
3rdGreystanes
4thNorth Sydney
5thCastle Hill
9-10 years1stNorthwest United
2ndInner West
3rdInner West
4thGreystanes
5thCastle Hill
6thClub 2000
HMNorth Sydney
11-12 years1stNorthwest United
2ndNorth Sydney
3rdCastle Hill
4thNorth Sydney
Queensland Zone5-6 years1stNorth Pointe
2ndGC
3rdNorth Pointe
7-8 years1stNorth Pointe
2ndNorth Pointe
3rdMillennium Dance
4thIndooroopilly
9-10 years1stNorth Pointe
2ndMillennium Dance
11-12 years1stNorth Pointe
2ndMillennium Dance
3rdNorth Pointe
South Coast Zone5-6 years1stShellharbour City
2ndGungahlin
3rdShellharbour City
4thGungahlin
7-8 years1stShoalhaven
2ndShellharbour City
3rdGungahlin
4thShoalhaven
9-10 years1stShellharbour City
2ndShoalhaven
3rdGungahlin
11-12 years1stShellharbour City
2ndShoalhaven
3rdShellharbour City
4thGungahlin
North Coast/North West Zone5-6 yearsn/a
7-8 years1stPort Macquarie / Coffs Harbour
2ndKootingal
9-10 years1stCoffs Harbour
2ndTamworth
3rdTamworth
11-12 years1stTamworth
2ndCoffs Harbour
3rdKootingal
Overall Champion Teams
5-6 yearsChampion TeamNorth Sydney
7-8 yearsChampion TeamInner West
9-10 yearsChampion TeamNorthwest United
11-12 yearsChampion TeamNorth Pointe
Senior Teams13-15 Years A Grade1stMillennium Dance
2ndMillennium Dance
3rdNorthwest United
4thCentral Coast
5thGungahlin
13-15 Years Championship Grade - Section 11stRandwick
2ndCastle Hill
3rdShellharbour City
4thInner West
5thNorth Sydney
6thShellharbour City
HMShoalhaven
16 Years-Intermediate Seniors1stInner West
2ndRanwick
3rdHarbourside
4thCastle Hill
5thCentral Coast United
5thRandwick
6thMillennium Dance
Open Elite Seniors1stRandwick
2ndInner West
3rdShellharbour City
4thRandwick
Ladies TeamsBeginner & Novice Ladies1stGC Physie
2ndShellharbour City
3rdShellharbour City
Intermediate Ladies1stRandwick
2ndInner West
3rdShellharbour City
4thGC Physie
5thInner West
6thShellharbour City
HMPymble
Open Under 40 Years Ladies1stRandwick
2ndNorthwest United
3rdInner West
4thCastle Hill
5thShellharbour City
6thRandwick
HMGC Physie
Open Over 40 Years & Over Ladies1stCastle Hill
2ndCentral Coast
3rdRandwick
Masters 50 Years & Over Ladies1stRandwick
2ndCentral Coast
3rdCentral Coast
Masters 60 Years & Over Ladies1stShellharbour City
2ndRandwick